Richard Balint
Profil
Data și locul nașterii: Cehu Silvaniei, 01. noiembrie 1973.
Studii
Roluri curente
Heindrich Kasimir și Karoline Ödön von Horváth regizor: László Bocsárdi
Văcărescu Constantin Alexandru Popa regizor: Tudor Lucanu
Mr. Lockhart Navigatorul Conor McPherson regizor: Cristi Juncu
Avocatul apărării Teroare Ferdinand von Schirach regizor: Bobi Pricop
Roluri anterioare
Rolurile jucate la Teatrul Național Târgu-Mureș Compania „Liviu Rebreanu”:
Stagiunea 2020/2021
Stagiunea 2019/2020
Văcărescu Constantin Alexandru Popa regizor: Tudor Lucanu
Stagiunea 2018/2019
Avocatul apărării Teroare Ferdinand von Schirach regizor: Bobi Pricop
Mr. Lockhart Navigatorul Conor McPherson regizor: Cristi Juncu
Roluri jucate în alte teatre
Frederic Eugen Labiche: Praf în ochi regizor: Alexandru Dabija
Jeff Mihail Sebastian: Jocul de-a vacanța regizor: Radu Nichifor
Oberon, Gutuie William Shakespeare: Visul unei nopți de vară regizor: Ion Sapdaru
Catindatul Ion Luca Caragiale: D’ale carnavalului regizor: Ion Sapdaru
Șeful contrabandiștilor : Fantastica și trista poveste a candidei Eréndire și a nesăbuiei sale bunici regizor: Ion Sapdaru
Corist Euripide: Medeea regizor: Ion Sapdaru
Mercedes Mircea Chirilă, Daniel Vulcu: Cabaret în familie
Trufaldino Carlo Goldoni: Slugă la doi stăpâni regizor: Alina Hiristea
Sganarelle Moliére: Dom Juan regizor: Radu Nichifor
Algernon Montcrief Oscar Wilde: Bună seara, domnule Wilde! (Ce înseamnă să fii onest?) regizor: Alina Hiristea
Lawrence Regan; Animatorul cabaretului Ayn Rand: Noaptea de 16 ianuarie regizor: Alexander Hausvater
Corist : Electra (după Sofocle și Euripide) regizor: Mihai Măniuțiu
Polichinelle Moliére: Bolnavul închipuit regizor: Mona Chirilă
Vladimir Samuel Beckett: Așteptându-l pe Godot regizor: Emil Sauciuc
Richard Willey Ray Cooney: Și miniştrii calcă strâmb regizor: Daniel Vulcu
Cel Leonid Andreev: Cel care primeşte palme regizor: Alexander Hausvater
Doctor Caius William Shakespeare: Nevestele vesele din Windsor regizor: Victor Ioan Frunză
Ivan Dimitrici Gromov A. P. Cehov: Salonul nr. 6 regizor: Petru Vutcărău
Leonaș : Chiritza Europarlamentară (după Vasile Alecsandri) regizor: Ion Sapdaru
Allan : Maitreyi (după Mircea Eliade) regizor: Chris Simion
Bărbatul Vladimir & Oleg Presnyakov: Terorism regizor: Claudiu Goga
Tom Wingfield Tennessee Williams: Menajeria de sticlă regizor: Chris Nedeea
Macbeth William Shakespeare: Macbeth regizor: Andro Enukidze
Konstantin Gavrilovici Treplev A.P. Cehov: Pescărușul regizor: Linas Marijus Zaikauskas
Jean-Francois Millet; Daisy Tillou Mark Twain: Tot mort, tot mort regizor: Petre Bokor
Chiriac Ion Luca Caragiale: O noapte furtunoasă regizor: Chris Nedeea
Charles Nedialko Yordanov: Uciderea lui Gonzago regizor: Petru Vutcărău
Calogero di Spelta Eduardo de Filippo: La grande magia regizor: Alexandru Colpacci
Tomao Nicomaco Katalin Vajda: Îndrăgostiții din Ancona regizor: Andrei Mihalache
Tevye Sholom Aleichem: Scripcarul pe acoperiș regizor: György Korcsmáros
Sergentul Toomey Neil Simon: Biloxi Blues regizor: Ovidiu Caița
McMurphy Ken Kesey: Zbor deasupra unui cuib de cuci regizor: Marius Oltean
Martin Dysart Peter Shaffer: Equus regizor: István K. Szabó
Hilbert Line Knutzon: În curând vine timpul regizor: Radu Afrim
Orsino William Shakespeare: A douăsprezecea noapte regizor: Alexandru Mâzgăreanu
Roger de Bris Mel Brooks: Producătorii regizor: Imre Halasi
Valerio Mihai Măniuțiu, Ada Milea: Leonce și Lena (după Georg Büchner) regizor: Mihai Măniuțiu
Arthur Justine del Corte: Cometa regizor: Radu-Alexandru Nica
Claudius : În inima nopții - Episodul Hamlet regizor: Gavriil Pinte
Gorge Dennis Kelly: Uciderea ritualică a lui Gorge Matromas regizor: Bobi Pricop
Gaev Leonid Andreevici A.P. Cehov: Livada de vișini regizor: Alexandru Dabija
Miguel de Cervantos, Don Quijote Dale Wasserman: Omul din la Mancha regizor: György Korcsmáros
Tristan Tzara Matei Vișniec: Cabaretul Dada regizor: Anca Bradu
Cristofor Columb Dario Fo: Isabela, trei caravele și un mare mincinos regizor: Eugen Gyémánt
Directorul circului Anca Măniuțiu: Cafeneaua Pirandello (după Luigi Pirandello) regizor: Mihai Măniuțiu
Tartaglia Carlo Gozzi: Regele cerb regizor: Alexandru Colpacci
V Ovidiu Caița: Sufocare (după Chuck Palahniuk) regizor: Ovidiu Caița
Nick Nicola Wilson: F.A.D. (Noduri și plăci) regizor: Horia Suru
Jean Francois Moncey Pierre Chesnot: Arta adulterului regizor: Daniel Vulcu
Charles Nedialko Yordanov: Capcana lui Hamlet regizor: Petru Vutcărău
George Alexandru Chirițescu: Gaițele regizor: Anton Tauf
Bufonul William Shakespeare: A douăsprezecea noapte regizor: Sorin Misirianțu
Leonaș Vasile Alecsandri: Piatra în casă regizor: Ioan Săsărean
Mefisto : Istoria comică a doctorului Faust regizor: Victor Ioan Frunză
Werner Marius von Mayenburg: Copilul rece regizor: Cristian Ban
Oberon, Theseu William Shakespeare: Visul unei nopți de vară regizor: Victor Ioan Frunză
Jerry Lukowski David Yazbek, Terrence McNally: The Full Monty regizor: Răzvan Mazilu
Paul Mark Ravenhill: Tăietura regizor: Alexandru Mihăescu
Premii, nominalizări
Cel mai bun actor într-un rol secundar
Gala UNITER Uniunea teatrală din România (UNITER) · 2019

Obținut pentru rolul Mr. Lockhart din NAVIGATORUL de Conor McPherson, regia Cristian Juncu – Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”

Cel mai bun actor
Festivalul Internațional de Teatru "Atelier" Teatrul Municipal Baia Mare · 2017

Obținut pentru rolul Valerio în LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică: Mihai Măniuțiu

Premiul publicului
Festivalul Internațional de Teatru "Atelier" Teatrul Municipal Baia Mare · 2017

Obținut pentru rolul Valerio în LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia: Mihai Măniuțiu

Dosar de presă

„Sutele de spectatori prezenți, luni seara, în sala mare a Teatrului Regina Marias-au ridicat în picioare și i-au ovaționat minute în șir pe protagoniștii spectacolului „Navigatorul” al Teatrului Național din Târgu-Mureș, în care actorul orădean Richard Balint joacă rolul Diavolului, care i-a adus, luna trecută, premiul UNITER pentru cel mai bun actor în rol secundar.”

„La categoria Cel mai bun actor în rol secundar, juriul a acordat premiul actorului Richard Balint, pentru rolul Mr. Lockhart din spectacolul “Navigatorul”, de Conor McPherson, regia Cristian Juncu, la Teatrul Național Târgu Mureș – compania “Liviu Rebreanu”. Actorul orădean a câştigat de asemenea şi votul publicului. (…)

Richard Balint a urcat pe scenă emoţionat, alături de fiul său. „Aş vrea să dedic acest premiu mamei mele care se uită acum la televizor şi e fosrte emoţionată, ca şi mine de altfel. Te iubesc, micule. (moment în care i-a înmânat fiului său premiul). Nu am putut să nu îl iau cu mine. A spus că vrea să mă susţină, de fapt a vrut să scape de şcoală mâine. Vreau să îi mulţumesc soţiei mele, Victoria, pentru că mă suportă aşa cum sunt. Toată lumea spune despre ea că e o mamă singură cu doi copii. (…)”

Alte activități

ALTE COLABORĂRI ȘI ROLURI:
Episcopul în spectacolul Spovedanie la Tanacu de Tatiana Niculescu Bran, regia: Andrei Şerban – spectacol realizat la Teatrul La Mama din New York – în cadrul proiectului I.C.R. (Institutul Cultural Român), Academia Itinerantă Andrei Şerban – preluat apoi de Teatrul Odeon din Bucureşti